------ R E K L A M A ------

Wtyczka antenowa CB Radio - jak przygotować wtyk UC-1 (PL-259)

Przygotowanie wtyczek antenowych może sprawiać trudność nie tylko początkującym użytkownikom CB Radio. Często kupujemy antenę z gotową wtyczką lub jej przygotowanie powierzamy serwisowi CB radio.

 Artykuł ten pokazuje jak wtyczkę taką przygotować we własnym zakresie.


 

Pokażemy jak dobrze  przygotować wtyczkę UC-1, nazywaną także PL-259. Zajmiemy się wtyczkami lutowanymi. W handlu są też wtyczki zaciskane, jednak ich montaż wymaga specjalnej zaciskarki.

Zarobienie wtyczki antenowej do CB Radio jest dość proste. W naszym przykładzie użyjemy kabla RG58 C/U oraz tzw. "wtyczki na cienki kabel".

Pokażemy dwie metody przygotowania wtyczki : pierwsza bez lutowania oplotu i druga z oplotem lutowanym. Metoda druga jest lepsza, ale trudniejsza.

 

Metoda I - bez lutowania oplotu.

Oprócz wtyczki i kabla potrzebne będą:

- lutownica, cyna, kalafonia lub topik;

- nóż do odizolowania kabla;

- koszulka termokurczliwa lub taśma izolacyjna;

- multimetr uniwersalny, omomierz lub żarówka i bateria do sprawdzenia poprawności wykonania wtyczki.

 

1. Zdejmujemy zewnętrzną (czarną) izolację z kabla na długości ok. 3,3cm.

odizolowany kabel RG 58

 

2. Odkręcamy z wtyczki nakrętkę i zakładamy na kabel. Jeżeli będziemy używać koszulki termokurczliwej to również nakładamy ją na kabel.

3. Odwijamy miedziany oplot kabla na odcinku ok 2,5cm patrząc od początku kabla (patrz zdjęcie niżej).

 

4. Ściągamy z kabla izolację żyły środkowej na odcinku ok 1,4cm. Lekko skręcamy żyłę środkową żeby jej druciki się nie rozchodziły na boki.

 

5. Nakręcamy wtyczkę na kabel w taki sposób, żeby żyła środkowa sięgała do samego początku wtyczki ale nie wystawała. Oplot musi ciasno wkręcić się do wtyczki.

 

6. Nadmiar oplotu wystający od strony kabla należy obciąć. Miejsce łączenia kabla z wtyczką zabezpieczamy koszulką termokurczliwą lub taśmą izolacyjną.

7. Zalutowujemy żyłę środkową kabla.

8. Sprawdzamy kabel omomierzem, lub żarówką poprawność wykonania kabla. Jeśli wykonywaliśmy kabel łączący radio z anteną to: żyła środkowa powinna się łączyć z promiennikiem (tzw. batem) anteny a oplot z masą samochodu. Żarówka lub omomierz nie powinna pokazywać połączenia między środkiem a oplotem kabla.

 

By: Joomla Free Templates